Na našem odjelu možete učiniti pretrage svim dolje navedenim tehnikama. Pritiskom na upute pacijentu možete vidjeti kakvu pripremu morate napraviti prije samog pregleda. Određene pretrage zahtjevaju, uz potpunu suradnju pacijenta, određene dijetetske režime, stoga je upute za pripremu vrlo važno ozbiljno shvatiti. Činom same pripreme radiologu uvelike pomažete pri provođenju iste i smanjujete mogućnost previda određene patološke promjene!
Klasična radiografija je metoda slikovnog prikaza kojom se uz rentgensko zračenje prikazuje ciljani organ ili regija tijela. Na odjelu još uvijek snimamo analognom tehnikom, no u tijeku je digitalizacija ambulanti, te uskoro prelazimo na potpuno digitalni oblik zapisa.
Pacijenti se za preglede srca i pluća, urotrakta, kostiju (kraniogram, vratna, torakalna, lumbalna kralježnica, zdjelica, rame, lakat, šake, kuk, koljeno, stopala, etc…) naručuju na centralnom šalteru.
Za ovakve preglede ne treba posebna priprema, osim što je nužno sa sobom ponijeti sve stare nalaze i snimke od ranije.
Intravenozna urografija ili intravenozna pijelografija je pretraga pri kojoj se uz pomoć jodnog kontrastnog sredstva prati funkcija rada bubrega. Nakon aplikacije kontrasta pacijenta se snima klasičnom metodom, pet, petnaest i trideset minuta nakon aplikacije kontrasta. Za vrijeme pretrage pacijent mora mirno ležati na stolu za snimanje.
Obzirom da se kontrastno sredstvo aplicira direktno u venu jako je bitno naglasiti eventualnu alergiju. Pri ovoj pretrazi može doći do određenih neželjenih alergijskih reakcija.
Jednako tako za početak ove pretrage bitno je imati nalz uree i kreatinina (ne stariji od mjesec dana)!
Ovo je pretraga gdje se u realnom vremenu prati distribucija kontrasta u probavnoj cijevi. Za pretragu je jako bitna, uz prethodnu pripremu pacijenta, suradnja pacijenta.
Kontrastno sredstvo koje se koristi pri ovim pretragama aplicira se oralno ili rektalno ,ovisi o vrsti pretrage.
Pretrage nisu bolne!
Ultrazvuk je radiološka metoda slikovnog prikaza koja je neinvazivna, a to znači da ne koristi rentgensko zračenje, nego odašiljanjem i primanjem ultrazvučnih signala te kasnijim računalnim “postprocesingom” omogućava pregled abdomena, dojki, aksila, štitnjače, mišića i zglobova, te se može izvršiti i snimanje krvnih žila—color doppler. Za pregled ultrazvukom također je bitna ranija priprema pacijenta te suradnja.
Na pretragu se ne smiju zaboraviti stari nalazi i eventualne ranije snimke!
Upute pacijentu – priprema za UZV abdomena i renalnih arterija
Magnetna rezonancija je metoda slikovnog prikaza koja ne koristi rentgensko zračenje. Snima se jakim magnetnim poljem. Za ovakvu pretragu je bitno imati sve nalze od ranije i uputu specijaliste koji indicira ovu pretragu.
Za vrijeme snimanja je vrlo bitno mirno ležati i ne pomicati se jer svako pomicanje uzrokuje artefakte koji uvelike otežavaju pretragu.
Kompjuterizirana tomografija je metoda slojevnog snimanja pacijenata uz korištenje rentgenskog zračenja. Doze zračenja pri ovim pretragama su vrlo visoke, stoga je nužno imati prvovaljanu indikaciju za ovakvu pretragu.
Kod ovih pretraga nerijetko se koristi jodno kontrasno sredstvo, stoga je vrlo bitno naglasiti svaku alergiju. Kao i kod ivu i kod ct pretraga potrebno je imati nalaz uree i kreatinina, ne stariji od mjesec dana.
Na svaki pregled bitno je imati uputu specijaliste i sve ostale stare nalaze i slike!
Mamografija je radiografska pretraga pri kojoj se, koristeći rentgensko zračenje, prikazuje struktura dojke. Pregled je bezbolan. Snimanje se vrši u dvije projekcije. Nakon snimanja pacijentica može normalno nastaviti s dnevnim aktivnostima. Stereotaksija je invazivna pretraga, gdje se pod kontrolom mamografskog uređaja ulazi u određenu patološku promjenu iglom, te se uzima komadić tkiva za analizu. Za ovakvu pretragu bitno je da pacijentica ima pratnju. Više o pretragama pogledajte na upute pacijentu.
Mamografija u ožb vukovar je potpuno digitalizirana.